تاریخ انتشار : شنبه 5 فوریه 2022 - 19:50

گزارش اولیه سانحه هواپیمای فوق سبک در حوالی کاشمر

گزارش اولیه سانحه هواپیمای فوق سبک در حوالی کاشمر
مراحل بررسی سانحه مذکور درحال انجام بوده که گزارش نهایی پس از بررسی کامل اسناد و مستندات و ارزیابی های فنی و عملیاتی صادر خواهد گردید.

در پی دریافت خبر وقوع سانحه هواپیمای فوق سبک از نوع Aeropup با علامت ثبت 1134-EP در اطراف فرودگاه کاشمر، بلافاصله کارشناس سازمان مستقر در فرودگاه مشهد در محل سانحه حاضر شده و همچنین یک کارشناس به شهر کاشمر اعزام گردید و بدینوسیله گزارش اولیه ذیل بر اساس بازدید میدانی جهت استحضار ایفاد میگردد:

در حدود ساعت 10:12 به وقت محلی روز پنج شنبه مورخه ۱۴ بهمن ۱۴۰۰ هواپیمای فوق سبک مدل Aeropup با دو سرنشین شامل آقای خلبان 29 ساله دارنده گواهی نامه خلبانی فوق سبک با شماره UL1455 و متخصص فنی 54 ساله شرکت ساتراپ شایسته مهرگان با شماره گواهینامه فنی شماره UL143 از فرودگاه فوق سبک شهر کاشمر برای انجام ارزیابی وضعیت موتور (بعلت تعمیر کاربراتورهای موتور) به پرواز درآمده و پس از 35 دقیقه حدود ساعت ۱۲:۴۵ ، هواپیما درحدود 700 متری راستای باند 27 فرودگاه کاشمر با دماغه به زمین برخورد کرده و دچار سانحه شده است. براثر وقوع این سانحه هردو سرنشین هواپیما فوت نموده و به هواپیما صدمه کلی وارد شده است.

تحقیقات بعمل آمده اولیه نشان می دهد که هواپیمای فوق در تاریخ ۱۴۰۰/۲/۵ از شرکت راز طلایی پرواز در شهر لار استان فارس به فرودگاه کاشمر منتقل و در اختیار شرکت کاویان پرواز شرق قرارگرفته و در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۰ طی صورتجلسه ای آموزشگاه ساتراپ شایسته مهرگان اراک بصورت اجاره به شرط تملیک هواپیما را در اختیار گرفته است. براساس هماهنگی های صورت پذیرفته ، هردو سرنشین هواپیما به عنوان نمایندگاه شرکت خریدار به فرودگاه کاشمر اعزام شده تا پس از ارزیابی فنی هواپیما مقدمات لازم برای انتقال هواپیما به فرودگاه اراک (محل عملیات شرکت ساتراپ) را انجام نمایند و متعاقباً هواپیما با یک خلبان آموزش دیده این نوع هواپیما به اراک منتقل شود.

باتوجه به یافته های اولیه سانحه، بدلیل رعایت نشدن اصول اولیه و مقررات مندرج در شیوه نامه 7060 سازمان هواپیمایی کشوری برای بهره برداری هواپیمای فوق سبک و همچنین فرودگاه مرتبط با سانحه، بمنظور ارزیابی و شناسایی نارسائی ها ، دفتر بررسی سوانح و حوادث پیشنهاد نمود تا مجوزهای مربوطه به بهره بردار هواپیما و فرودگاه تا اطلاع ثانوی تعلیق شود که مورد موافقت ریاست سازمان هواپیمایی کشوری قرار گرفت.

شایان ذکر است ، مراحل بررسی سانحه مذکور درحال انجام بوده که گزارش نهایی پس از بررسی کامل اسناد و مستندات و ارزیابی های فنی و عملیاتی صادر خواهد گردید.

سازمان هواپیمایی کشوری

برچسب ها : ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.