کد خبر : 531
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 16 دسامبر 2021 - 10:29

بیشترین معلولان ذهنی خراسان رضوی در کاشمر نگهداری می‌شوند

بیشترین معلولان ذهنی خراسان رضوی در کاشمر نگهداری می‌شوند

مسئول مرکز نگهداری معلولان ذهنی و سالمندان رمضان کاشمر گفت: کاشمر در بین مراکز شهرستان‌های خراسان رضوی از بیشترین افراد معلول ذهنی و مجهول‌الهویه نگهداری می‌کند. مجید اسکندری افزود: اکنون در مرکز رمضان کاشمر از ۲۰ سالمند و ۱۰۰ معلول ذهنی در فضاهای جداگانه نگهداری می‌شود. وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵ تا

مسئول مرکز نگهداری معلولان ذهنی و سالمندان رمضان کاشمر گفت: کاشمر در بین مراکز شهرستان‌های خراسان رضوی از بیشترین افراد معلول ذهنی و مجهول‌الهویه نگهداری می‌کند.

مجید اسکندری افزود: اکنون در مرکز رمضان کاشمر از ۲۰ سالمند و ۱۰۰ معلول ذهنی در فضاهای جداگانه نگهداری می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵ تا ۲۰ نفر سالمند پشت نوبت پذیرش هستند، از کمبود فضا در این مرکز خبر داد و گفت: هر چند در حال احداث ساختمان جدید مرکز نگهداری سالمندان در ۲ طبقه با ظرفیت ۹۰ تخت هستیم اما فقط برای تکمیل کردن طبقه همکف آن به حدود سه میلیارد تومان دیگر نیاز است.

مسئول مرکز نگهداری معلولان ذهنی و سالمندان رمضان کاشمر اظهار کرد: به رغم اینکه طبقه همکف مرکز سالمندان ظرفیت ۴۵ نفر را دارد اما چون تاکنون تکمیل نشده فعلا فقط می‌توانیم از ۲۰ نفر مراقبت کنیم. از ۲۰ نفر سالمندی که نگهداری می‌شوند، ۱۸ نفرشان وابسته به تخت هستند که تمام کارهای آن‌ها توسط مراقبان انجام می‌شود.

تمام معلولان مشمول یارانه نمی‌شوند

اسکندری گفت: اکنون در مرکز رمضان کاشمر از ۱۰۰ نفر معلول ذهنی فقط سه پرستار نگهداری می‌کنند، در صورتی که بر اساس استاندارد برای این تعداد مددجو باید ۳۰ نفر مادریار داشته باشیم از سویی جذب این تعداد نیرو به خاطر هزینه‌هایی که دارند در توانمان نیست.

وی عنوان کرد: هر چند افزایش شهریه داشته‌ایم اما به خاطر افزایش تورم مشکلاتمان هم بیشتر شده است، به رغم اینکه سرانه هر نفر در ماه به ۲ میلیون تومان افزایش یافته اما این مبلغ به ظرفیت اسمی مرکز یعنی فقط ۸۰ نفر اختصاص می‌یابد و برای تأمین هزینه‌های ۲۰ نفر دیگر با مشکل مواجه هستیم از سویی اعلام شده هزینه‌های مورد نیاز باید از خانواده‌ها دریافت شود.

مسئول مرکز نگهداری معلولان ذهنی و سالمندان رمضان کاشمر گفت: اگر بخواهیم هزینه این ۲۰ نفر را به صورت آزاد از خانواده‌ها دریافت کنیم برای هر معلول باید دو میلیون و ۷۱۰ هزار تومان پرداخت کنند؛ در صورتی که پرداخت این هزینه در توان هیچ کدام از خانواده‌ها نیست.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۶۰ نفر از معلولانی که مجهول‌الهویه، بی‌سرپرست و یا از خانواده چند معلولیتی هستند رایگان نگهداری می‌شوند و باقی خانواده‌ها هم اگر پرداختی داشته باشند ،در حد ۱۰ تا نهایت ۸۰۰ هزار تومان است.

اسکندری بیان کرد: اگر خانواده این ۲۰ معلول بخواهند باز هم هزینه را به صورت یارانه‌ای پرداخت کنند ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان می‌شود که پرداخت همین مبلغ هم در توانشان نیست. هرچند از تمامی شهرهای خراسان رضوی در این مرکز پذیرش داریم اما اولویت با شهرستان‌های کاشمر، خلیل‌آباد، بردسکن، کوهسرخ و فیض‌آباد مه‌ولات است.

مسئول مرکز نگهداری معلولان ذهنی و سالمندان رمضان کاشمر با بیان اینکه ۸۰ درصد معلولان ذهنی که در آسایشگاه خیریه معلولان ذهنی رمضان نگهداری می‌شوند از خود منطقه هستند، سن این افراد را بین ۱۴ تا ۶۰ سال اعلام کرد و گفت: هر معلول ذهنی در ماه بالغ‌بر ۵ میلیون تومان هزینه دارد.

وی افزود: اکنون برای تأمین هزینه داروی معلولان و همچنین پرداخت قبوض آب، برق و گاز مرکز با مشکل مواجه هستیم، در هر ماه فقط برای خرید داروی معلولان به ۱۵ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

وی همچنین با اظهار تأسف از اینکه برخی خانواده‌ها می‌خواهند معلولان خود را از مرکز ببرند و در خانه نگهداری کنند، گفت: تاکنون برای مددجویان چند مورد حادثه ناگوار اتفاق افتاده است، یکی از این معلولان که چند سال قبل به خانه برده می‌شود به خاطر بی‌احتیاطی والدین اقدام به خوردن سم کرده و فوت نمود و یا برخی اتفاقات ناگوار دیگری برایشان می‌افتد.

مسئول مرکز نگهداری معلولان ذهنی و سالمندان رمضان کاشمر تصریح کرد: معتقدم معلولان ذهنی باید وارد مراکز نگهداری و سالمندان به خصوص آن‌هایی که دچار فراموشی نشدند در خانه نگهداری شوند.

وی در پایان از شهروندان و خیرین درخواست کرد: کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب ۰۱۰۵۷۰۱۰۳۰۰۰۹ نزد بانک ملی به نام آسایشگاه خیریه معلولان ذهنی و سالمندان رمضان کاشمر واریز نمایند.

منبع:ایسنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.