درباره کوهسرخ

درباره شهرستان کوهسرخ:

شهرستان کوهسرخ نام یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی در ایران است. مرکز این شهرستان، شهر ریوش است و براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت آن برابر با ۲۵٬۰۱۴ نفر بوده‌است.

این شهرستان در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۸ از شهرستان کاشمر جدا و مستقل شده‌است.

فرماندار : مرتضی شرف الدین شیرازی از ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ ( دومین فرماندار )

بعد از : رضا رمضانی طرقی ( اولین فرماندار )

——

لینک مربوط به بازتاب خبر ارتقا بخش کوهسرخ به شهرستان

——

موقعیت جغرافیایی

شهرستان کوهسرخ از شمال و شمال‌شرقی با شهرستان نیشابور، از شمال‌غربی با شهرستان ششتمد، از شرق با شهرستان تربت حیدریه، از جنوب با شهرستان کاشمر و از جنوب‌غربی با شهرستان خلیل‌آباد و شهرستان بردسکن همسایه است.

کوهسرخ به علت قرارگرفتن در دامنه‌های کوهٔ آریا و ارتفاعات جنوبی بینالود و برخورداری از آب‌وهوای معتدل، آب فراوان و باغ‌های وسیع و مناظر طبیعی دیدنی به عنوان یکی از کانون‌های عمدهٔ مسافران و گردشگران از شهر کاشمر و شهرهای مجاور است. همچنین کوه آریا به عنوان یکی از مستعدترین پیست‌های پروازی در استان معرفی شده‌است.

وجه تسمیه:

از آنجا که در شهرستان کوهسرخ، به خصوص مسیر جادهٔ کوهسرخ به نیشابور شاهد رخساره‌های خاکی با ترکیبات آهن‌دار هماتیتی هستیم و این رخساره‌ها در اغلب موارد، رنگ سرخ را از خود نشان می‌دهند؛ می‌توان نام کوهسرخ را بر آن گذاشت.

کوهسرخ؛ یکی از مناطق ییلاقی و خوش آب‌وهوای خراسان رضوی است و به دلیل کوهستانی بودن این منطقه، معادن فراوان و مهمی در آن وجود دارد. از جمله این معادن می‌توان به معادن طلا، مس، آهن، سنگ مرمر و… اشاره کرد.

به دلیل جغرافیای خاص شهرستان کوهسرخ؛ بزرگترین بادامستان دیم کشور در این منطقه واقع شده‌است و وسیع‌ترین و پهناورترین روستای آن، روستای ده‌میان می‌باشد.

ره آورد:

محصولات کشاورزی

مهم‌ترین محصولات کشاورزی در شهرستان کوهسرخ؛ خربزه، هندوانه، بادام، گردو، گیلاس، زردآلو، آلبالو، هلو، شلیل، گندم، جو، گوجه‌فرنگی، چغندر قند، شلغم، سنجد و غیره‌است.

محصولات کوهی و دارویی

از مهم‌ترین محصولات کوهی و دارویی در این شهرستان می‌توان از: ریواس، آنقوزه، ترنگبین، بنه، پیازچهٔ کوهی، زیرهٔ کوهی، آویشن، بومادران، گل گاوزبان و کنگر نام برد.

تقسمات کشوری:

شهرستان کوهسرخ شامل ۲ بخش، ۴ دهستان و ۱ شهر 

بخش مرکز بخش جمعیت بخش دهستان مرکز دهستان جمعیت دهستان شهر جمعیت شهر
مرکزی ریوش ۱۷۰۴۴ برکوه ایور ۶۱۵۹ ریوش ۵۶۸۷
کوه سفید تولا ۵۱۹۸
بررود طرق ۷۹۷۰ بررود طرق ۳۵۸۶
تکاب اوندر ۴۳۸۴

 

موقعیت شهرستان کوهسرخ در استان خراسان رضوی

نقشه خراسان رضوی جدید بهمن ۱۴۰۱

نقشه شهرستان کوهسرخ و بخش ها و روستاها